LISTOPAD A PROSINEC 2017 V MATEŘSKÉ ŠKOLE STRAČOV

Stračovská mateřinka od listopadu do adventu

Výlet do Hradce Králové

V úterý 3. října jsme se s dětmi z Mateřské školy Petrovice vydali na podzimní výlet do Hradce Králové. První zastávku jsme měli v minizoo v Přírodovědném centru Základní školy Bezručova. V teráriích a akváriích děti viděly činčily, ježky, křečky, morčata, myši, agamy, gekony, chameleony, anakondu, hroznýše, ještěrky, leguány, andulky, kanáry, piraně, ryby neonky. Pozorně jsme sledovali krmení chameleonů cvrčky. Děti se nebály pohladit si hady, želvu či chameleona. Z minizoo jsme se vydali do sousedního Obřího akvária, které je se 130.000 litry vody největším sladkovodním akváriem v Česku. V akváriu jsme procházeli podvodním tunelem a pozorovali několik stovek kusů ryb ve 40 druzích a mnoho tropických rostlin majících původ v Jižní a Střední Americe.

 

Myslivost - environmentální výuka

Dne 18.10. jsme ve školce měli naplánovaný environmentální výukový program "Myslivost, kulturní dědictví ČR". Během této environmentální výuky nám bylo sděleno, čím je cenná naše česká příroda nebo proč česká myslivost a sokolnictví bylo zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví ČR. Z jakého důvodu je česká myslivost a sokolnictví po stalet í nepostradatelný prvek ochrany přírody v našem civilizovaném světě.  Dorazil za námi pan Josef Slabý myslivec, který měl pro děti připraveny spousty zajímavých věcí, které jsou součástí myslivosti. Dětem vyprávěl, co mají myslivci na starosti, proč krmí zvěř a jak se o ni starají. Na ukázku jsme měli paroží z jelena a daňka různých velikostí i jejich běhy- končetiny. Kůže z divoké prasete, lišky, jezevce a na vše si děti mohly sáhnout a prohlédnout. Obrázků o myslivosti a zvířatech, které žijí v lese, bylo mnoho, děti dostaly za úkol v každé skupince tří dětí poskládat puzzle s obrázkem zvířete a k němu přiřadit   danou věc, která ho charakterizuje. Zábavou pro děti byly i tiskátka, kdy zjistily jaké zvíře má stopy. Spojování zvířátek a jejich mláďat se všem dětem povedla na jedničku. Zvukový doprovod nám pan myslivec také předvedl - hru na trubku.

Děti také zkusily hru na trubku, ale bylo to moc těžké, a tak se to povedlo jen jednomu chlapci [:-)] . Za odměnu si děti posbíraly po třídě rozházené patrony. Na závěr bylo překvapení v prostorách šaten, kam nám pan myslivec přivedl své psy. Dětem vysvětil, jak je cvičí a k čemu ten který pejsek slouží. Plný dojmů jsme se museli rozloučit a budeme se těšit na příště :- ) Lovu zdar!  

V říjnu nám také přinesla ukázat malé králíčky Míša Luštická, začali jsme s kroužkem Juda, který vede Jarda Hnát a proběhla beseda s MUDr. Ondřejem Hrádkem na téma 1. pomoc.

 

Putování se skřítkem „Podzimáčkem“

Společným putováním se skřítkem „Podzimáčkem“ jsme si zopakovali vše, co jsme se naučili o podzimním období –  naučili jsme se, jakým podzimním měsícům Podzimáček vládne, kterým měsícem podzim končí, co sklízíme ze zahrad, jaké změny jsme mohli pozorovat v přírodě a na zahrádkách, jak se připravuje příroda na další období. Část úkolů jsme plnili i venku, jedna skupina dětí chystala úkoly pro druhé. Náramně jsme si to užili...A protože nám to všem tak pěkně šlo, skřítek „Podzimáček“ nám uchystal ve školce sladkou odměnu. Potom jsme Podzimáčka uložili k zaslouženému spánku. Už se těšíme na další roční období a všechno, co nám přinese nového…

Psí spřežení

Konec listopadového měsíce patřil zážitkovému programu s pejsky. Děti poznaly smečku severských tažných psů, pejsky si mohly pohladit, daly jim pamlsek a dozvěděly se spoustu informací o tažných psech. Prohlédli jsme si také botičky pro psy, tažné šňůry a psí postroje. Největším zážitkem však pro nás byla jízda na čtyřkolce se psím spřežením.

Adventní čas

První adventní neděli jsme ve spolupráci se spolkem Šikovné ručičky uspořádali adventní dílnu. Dveře školky se tak otevřely nejen našim dětem, ale i všem, kteří si chtěli něco pěkného vyrobit, či jen tak si prohlédnout prostory školky nebo si jen tak zavzpomínat na dětský věk a příjemně si popovídat. V době, kdy maminky dodělávaly své výtvory, byla pro děti připravena vánoční pohádka Divadla úsměv. Závěrem adventní dílny bylo slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na návsi obce Stračov.

Ve čtvrtek 14.12. jsme se vydali do Dámského klubu, abychom přítomným dámám popřáli pěkné svátky. Téhož dne odpoledne jsme ve školce přivítali rodiče, prarodiče, tety, strejdy, sestry, bratry...Děti všechny potěšily básničkami, písničkami a tanečky. Nakonec jsme si zatancovali společně s rodiči, kteří si odnesli malé dárečky v podobě andílků a lucerniček. Za odměnu nám  druhý den přinesl vánoční skřítek dárečky. Nové hračky, hry a stavebnice postupně rozbalujeme , seznamujeme se s nimi a hlavně pořádně si je užíváme.

Krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2018

 

Monika Králová & kolektiv mateřské školy

Fotogalerie