23. 11. 2011

Adventní koncert v kostele sv. Jakuba ve Stračově

 Přichází ADVENT 

             Doba přípravy na Vánoce se nazývá „ADVENT“. Toto označení pochází z latinského slova „adventus“, což znamená příchod. Myslí se zde na příchod Vykupitele Ježíše Krista. První začátky slavení adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. do 13. století se stal advent začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal Vánocemi.

Přestože dnešní doba nás vhání spíše do kolotoče příprav není pouze časem horečných nákupů. Má především svůj duchovní obsah. Advent začíná 1. nedělí adventní, tedy neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Konec adventu pak představuje západ slunce Štědrého večera. V západní tradici je advent také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků za dlouhých prosincových nocí. Dnes je však advent komerčně využíván, a proto o něm jako o době ztišení lze mluvit jen v prostředí křesťanských tradic. Výrazným symbolem adventu je adventní věnec ozdobený čtyřmi svícemi podle počtu adventních nedělí. Děti otevírají obvykle adventní kalendář.

            Také nejrůznější tradice a obyčeje dnes znovu provázejí čtyřtýdenní čekání.V současnosti se jednotlivé adventní neděle označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá,toto označení je však čistě komerční. Česká hudební tradice se může pochlubit výjimečným počtem kvalitních adventních písní.Přijměte proto srdečné pozvání  na Adventní koncert dívčího sboru Kantiléna v sobotu 26.listopadu od 16hodin v kostele Sv.Jakuba ve Stračově. Po skončení koncertu bude v doprovodu koled dívčího sboru slavnostně rozsvícen vánoční strom v prostranství návsi Stračova.

                                                          

 

Přílohy

POZVÁNKA  [pdf, 250.1 KB]