Výlet na Říp

TJ 15.září 2018 zorganizovali výlet na Říp.

Ráno v 7:30 bylo mlhavé, ale postupně se udělalo krásně.

Bezva nápad, zjistilo se, že na Řípu z celého autobusu již bylo jen 10 účastníků. Ve 12:00 jsme seděli v rotundě, kde nás průvodce seznámil s historií.

Hora Říp je se svými 455,2 m n.m. již z daleka viditelný a výrazný vrch čtyři kilometry jižně od Roudnice n. Labem. Jeho vrchol se nachází v katastrálním území Mnetěš. Vrchol Řípu s románskou rotundu svatého Jiří vystupuje asi 200 metrů nad okolní plochou krajinu. Říp je památné místo české mytologie a historie. Podle pověsti sem přišel praotec Čech, přehlédl okolní krajinu a rozhodl se zde usadit. Románská rotunda sv. Jiří, původně zasvěcená svatému Vojtěchovi. Poprvé je připomínána roku 1126, kdy nechal kníže Soběslav I. stávající kostelík opravit a rozšířit na paměť vítězství proti německému králi Lotharu III v bitvě u Chlumce. Kopec je z čediče, který obsahuje kromě olivínu i magnetovec, což způsobuje lokální magnetické anomálie, které se projevují výchylkami střelky kompasu.

Potom jsme přejeli do obce Želízy kde najdete monumentální skalní skulptury. Čertovy hlavy, které vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Nachodilo se necelých 6 km. Domů jsme dorazili v 17:30.  Byl to bezva výlet - děkuji.

Fotogalerie