OKOLO STRAČOVA - běžecký závod

Okolo Stračova letos vyběhl rekordní počet 151 vytrvalců, včetně dětského závodu pak měla celá akce 159 aktivních účastníků. Ačkoliv počasí závodu nepřálo, tak se všichni s touto nepřízní rvali opravdu statečně. Zejména poté devadesátiletý Jirka Soukup, který na trati nechal opravdu vše a po závodě řekl: “Okolo Stračova je pro mne opravdu unikátní závod, ještě nikdy jsem nebyl tak vyčerpaný”. I proto jsme rádi, že vše ve zdraví zvládl! Úsilí museli vynaložit všichni! Závodníci na desítce bojovali na tradiční trati, novinkou pak byla trať 5km. I oni museli překonat ve větru sami sebe! Hlavní závod odstartoval přesně v 10:30h, když déšť malinko ustal. Do čela se hned od úvodu vydal držitel traťového rekordu Marcin Zagorny. Ani na chvilku nikoho na pochybách nenechal Kamil Krunka, který svou formou chtěl útočit na traťový rekord a to by bez souboje na čele šlo jen těžko. Kamil tedy od prvních metrů se Zagornym spolupracoval a na druhém kilometru se k nim odvážně přiblížil i Michal Majoroš (Run4fun). Na čtvrtém místě zůstal ve větru pořadatel závodu Milan Janata. “Z minulosti jsem už věděl, že organizovat a zároveň závodit je velmi obtížné a tak jsem se raději do ničeho nepouštěl. Sice jsem zůstal v těžkém větru osamocen, ale mohl jsem si udat své tempo a po náročné přípravě na Kanárských ostrovech to byla asi dobrá volba, přeci jen únava byla znatelná” řekl Milan. Majoroš udržel čelní skupinku do 4,5km a poté musel přistoupit na sólo běh. Dvojice Krunka/Zagorny pokračovala společně s nástupy, kde Krunka už na 8.km začal získávat, ale Zagorny ho ještě dotáhl a rozhodující nástup Krunka nechal až na poslední kopec, kde Zagorny prohrál o 11s. Boj o bednu pro sebe nakonec urval místní Milan Janata, který Majoroše doběhl na 7,5km a rozhodl na následujícím kilometru. Nutno říci, že dnes podmínky byly pro běžce asi nejhorší, které být mohly a tak časy byly zcela určitě o minutu horší, což potvrdil při vyhlášení vítěz: “Mým cílem bylo 32:30, což by znamenalo traťový rekord, myslím, že jsem na to měl, ale počasí bylo proti”. Do cíle dorazili všichni sice mokří, ale po občerstvení od Niva Dolní Přím a Pivovar LINDR Mžany se řada z nich proměnila ve spokojené běžce. Vyhlášení s hodnotnými cenami muselo proběhnout pod střechou v improvizovaných podmínkách, ale o to víc závod žil rodinnou atmosférou a všichni k sobě měli blíž, doslova. “Po tři roky nám to zatím vyšlo a tak budeme doufat, že další tři roky to bude zase jako v minulosti” uzavřel akci Milan Janata, který zároveň pozval běžce na navazující podnik, který se chystá v sousedních Mžanech v krásném prostředí Pivovaru Lindr Mžany.